صفحه خانه
تماس با ما
براي نخستين بار در كشور، سوپر جاذب هاي كشاورزي در خراسان شمالي توليد شد براي نخستن بار در كشور، سوپر جاذب هاي كشاورزي پتاسيمي ، براي مقابله با خشكسالي در شهرك صنعتي شيروان توليد شد.
به گزارش روابط عمومي سازمان امور اقتصادي و دارايي خراسان شمالي،مديرعامل شركت بلورآب، توليد كننده سوپرجاذب ها كشاورزي،گفت: اين محصول براي اولين بار در كشور توليد شده است.صادق عليزاده در خصوص مشخصات محصول گفت: سوپرجاذب ها  شبكه هاي پليمري هستند كه قابليت جذب آب تا بش از 400 برابر وزن خود را دارند. وي گفت: اين محصول قبل از اين چند سالي است كه از طريق وزارت جهاد كشاورزي و برخي شركت هاي اقتصادي، از ساير كشورها با قيمت بالا وارد و به صورت آزمايشي در برخي استانها در اختيار كشاورزان قرار مي گرفت.
وي افزود: به دليل نبود تجربه و دانش كافي واردكنندگان، نمونه هاي وارد شده با پايه سديم بوده كه با توجه به اقليم و خاك ايران به هيچ وجه مناسب خاك كشور نمي باشد و تنها نمونه اي كه قابليت استفاده دارد نمونه پتاسيمي است كه علاوه بر خواص جذب آب به عنوان ماده مغذي نيز از آن استفاده مي شود. 
مهندس عليزاده يكي از مشخصه هاي مهم اين محصول را ماندگاري بالا و بهينه سازي و صرفه جويي 60 درصد آب عنوان و تصريح كرد: علاوه بر مشخصه هاي فوق، سوپر جاذب هاي توليد شده، از نظر قمت بسار به صرفه است و در مقايسه با قيمت آب و هزينه آبياري قيمتسوپر جاذب ها به صرفه است.
گفتني است، شركت بلورآب در سال 1388 با همكاري مجامع علمي و اساتيد مجرب دانشگاه اقدام به احداث نخستين واحد توليد سوپرجاذب هاي كشاورزي(حاوي كود) با استفاده از فناوري نانو در كشور اقدام نموده است.در هفته دولت سال 1390 كارخانه شركت در شهرك صنعتي شهر شيروان به بهره برداري رسيد و در تيرماه سال 91 موفق به توليد محصول سوپرجاذب كشاورزي با فناوري نانو شد.اين واحد توليدي ظرفيت توليد روزانه 2 تن سوپرجاذب كشاورزي را دارد و هم اكنون 20 نفر در اين واحد مشغول كار هستند.  
 
امتیاز دهی
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 5988